כיצד נתמודד עם לחץ וטראומה שיוצר המצב הביטחוני?

 

המצב הביטחוני הרעוע  והחסר ודאות באזורנו יוצר מצב של לחץ, חרדה וטראומה.  טראומה היא חוויה הגורמת מצוקה רגשית קשה, היכולה להתבטא במצב נפשי והתנהגותי קשה.

לא כל אירוע וכל חוויה היא טראומטית, אירוע טראומטי מתרחש כאשר: ישנה תחושה של איום מיידי  על השלמות הפיזית ו/או הנפשית של עצמו או זולתנו וכאשר ישנה הצפה של תחושת חוסר אונים או פחד, מה שמתרחש בדרך כלל בזמן אזעקה. ישנם, תגובות שונות לאופן שבו אנו מגיבים לגבי הטראומה. ישנם אנשים אשר מגיבים טוב יותר במצבי לחץ, והאדרנלין דוחף אותם לפעולה, ומאידך ישנם  כאלו שנכנסים למצב שיתוק ולא מסוגלים להגיב באותו הרגע.  האופן שבו נגיב לאירוע טראומטי תלוי מצד אחד באופי האירוע, בעוצמתו ובמשכו, ומצד שני בהיסטוריה האישית שלנו, במידת התמיכה החברתית והמשפחתית שיש לנו וביכולת הטיבעית שלנו.

לא רק למבוגרים יש תגובה ללחץ, גם ילדים מגיבים בשלל תגובות למצבי חרדה ומתח. אופי התגובה תלוי גם בגילו של הילד. ילד קטן בדר"כ עד גיל 3 מבין פחות את האירועים, אך חשוף למצבים המשתנים בבית בזמן אזעקה וחשוף לרמת החרדה של המבוגרים סביבו. אצל ילדים עד גיל 10 בערך, לא נתפס בחשיבתם משהו שהוא מופשט כמו  נושא המוות, ועל כן רמת החרדה יכולה להיות ברמות שונות, אך עדיין מתקיימת.  אצל ילדים בוגרים יותר אשר מבינים את משמעות הטילים מתקיימת אינטגרציה לנושא המוות, והפחד הוא מההשלכות העתידיות היכולות להיות. אל לנו לזלזל בכל תגובה ובכל לגיל לנושא.

תגובות אפשריות של ילדים בהתמודדותם עם הלחץ והחרדה, יכולות להתבטא כ:

תגובות פיזיות/ גופניות– חזרה להרטבה, קשיי שינה, כאבי ראש, מיחושים שונים וכדומה.

תגובות רגשיות– פחדים (חדשים או ישנים שחלפו וחזרו), חרדתיות יתר וכו'.

תגובות שכליות– קושי בריכוז, בלבול, אי תשומת לב, וכו'.

תגובות חברתיות– תלותיות, הסתגרות, אי רצון להימצא לבד וכו'.

על כן אני ממליצה:

 

 

מאת: חפצי מידלש

יועצת ומאמנת אישית, זוגית ומשפחתית, מדריכת הורים ומגשרת

 

טלפון: 054-7723833

מייל: heftzi3@gmail.com

אתר: www.pritzatderech.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *