פריצת דרך - ההכוונה שלי, ההצלחה שלך! הגיע הזמן לשנות כיוון בחיים

צפייה במאמר: תקופת ההסתגלות למה זה קשה כל כך?

תקופת הסתגלות למה זה קשה כל כך?

אין התרגשות גדולה יותר של הורים, כאשר הילד שלהם הקטן הולך פעם ראשונה לגן, או כאשר הוא עולה לכיתה א'.  המעבר מסמל תקופת חיים מסוימת שהסתיימה ופרק חדש בחיים שמתחיל, הגוזלים הקטנים סיימו עוד שלב בהתפתחות שלהם ועושים עוד צעד לקראת התבגרות.

התרגלות למצב חדש שאליו נקלע הילד עם כניסתו בפעם הראשונה לגן הילדים  או בפעם הראשונה לבית הספר, מאלצת אותו לגייס כוחות נפש ולהתאים את עצמו לשינויים. מצב חדש זה של כניסה למקום לא מוכר , של חברים חדשים ,של מבוגרים לא מוכרים, זרים, קודים התנהגותיים חדשים ולא מוכרים , תובעת מן הילד להסתגל למציאות זרה ולא מוכרת.

אז איך להפוך את תקופת ההסתגלות למהירה יותר וקלה יותר עבור ילדיכם?

ראשית, עלינו לזכור כי כל ילד שונה מאחר.  ולכל ילד יש תקופת הסתגלות שונה. יש ילדים שמסתגלים מהר מאוד ויש ילדים שתקופת ההסתגלות עבורם ארוכה יותר.  משך תקופת ההסתגלות  וההתמודדות תלויה בבשלות הילד ובגילו,  ככל שגילו צעיר יותר, כך הסתגלות איטית ונמשכת זמן רב יותר. ככל שהילדים בוגרים יותר כך רמת החרדה בקרב ילדים אילו נמוכה יותר.

הידיעה וההבנה כי הילד עובר ממצב שבו היה בבית, וזכה למלוא תשומת לב אישית מהוריו, ולא נדרש לעמוד ברמה אחידה ובנורמות חברתיות כלליות,  וכעת עליו להתחלק עם עוד 30 ילדים, ולשנות דפוסי התנהגות מקשה לא מעט על ההורים. הורים הצריכים לשלוח את הילד שלהם למקום חדש מלויים לא מעט בחששות ופחדים ולעיתים משדרים את זה באופן לא מודע לילד, ומכניסים לו חששות.

עלינו כהורים לספק לילד תחושה של בטחון, ולא למשוך את הפרידה ולגרום לתחושה שזה הפעם האחרונה שאנחנו מתראים. יש להכין את הילד מראש ולומר לו שהולך להיות לו כייף, לומר לו באיזה שעה תבואו לאסוף אותו  או לכמה זמן תמשך הפרידה ,ואפילו להראות לו על השעון, לומר כי אנחנו לא נוטשים אותו שם, אלא חוזרים במהרה.  חשוב לומר לילד ,כי גם אתם תגעגעו אליו, אבל הוא בידיים טובות.  

אם מתאפשר קחו את הילד לפגישה מוקדמת עם הגן, הגננת או המורה החדשה, על מנת להפוך את הלא מוכר למוכר ונעים.

ישנם ילדים שקשורים מאוד לחפץ מסוים, כמו חיתול, בובה וכדומה, אפשרו לילד להיות עם חפץ שנותן לו בטחון בימים הראשונים על מנת להקל עליו את המעבר בכך שיש עימו משהו מוכר מהסביבה הטבעית שלו.

 

והכי חשוב האמינו בילד שלכם ובצוות הגן או בית הספר כי יתמודדו וכי ילדיכם בידים טובות ונאמנות ואל תשכחו כי זה יחלוף במהרה.

 

מאת: חפצי מידלש: יועצת ומאמנת משפחתית, זוגית ואישית. מדריכה הורים ומתמחה בהפרעות קשב באשקלון. 


מתכנת ומעצב האתר: מוטי פרץ.כל הזכויות שמורות ©
Design and programmer: Moty Peretz. Copyright 2012 All Rights Reserved ©
Valid CSS! Valid HTML 4.01 Strict